הטיפול בפסולת לאורך השנים

למן הקמתו בשנת 1999 פועל איגוד ערים לפסולת מוצקה אזור גליל מזרחי וגולן ללא הרף על מנת להפוך את אתר תאנים לאתר הטמנה סניטרי הפועל תוך שמירה על הסטנדרטים הסביבתיים המחמירים ביותר שהפכו אותו לדוגמא ומופת להתנהלות סביבתית ראויה. על מנת לעשות כן מקפיד האיגוד על יישום הטכנולוגיות החדשניות והמתקדמות בתחום, כשלאורך השנים הושקעו למעלה מ-30 מיליון ₪ באיטום האתר כולו מפני חלחול התשטיפים (נוזלי הפסולת) למי התהום וניתובם לבריכות אידוי שימנעו כל חשש מגלישתם לנחלי האיזור. בנוסף, הונחה באתר מערכת לאיסוף ושאיבת גז המתאן שנוצר כתוצאה מתסיסת הפסולת האורגנית בבורות ההטמנה, הביוגז המופק מהפסולת מועבר לאזור התעשייה בחצור הגלילית, שם הוא משמש את מפעל “פרי גליל” ומחליף את דלק המזוט המזהם.

טיפולו של האיגוד במניעת דליפת הביוגז המזהם ורתימתו לשימוש סביבתי זיכו אותו בהכרה בינלאומית כאתר מונע זיהום, והוא הצטרף לרשימה אקסקלוסיבית של אתרים דומים מרחבי העולם. על פעילותו בתחום השימוש בגזי החממה לייצור חשמל והפקת קיטור אף זכה האיגוד לברכת המשרד להגנת הסביבה, אשר שיבח את פועלו של האיגוד וקבע כי “איגוד ערים גליל מזרחי וגולן הינו גוף שפועל בצורה מיטבית כדי לצמצם את פליטת גזי החממה”.

נוסף על כך וכחלק בלתי נפרד ממחויבות האיגוד למאבק במפגעים הסביבתיים בכלל והשמירה על איכות חיי תושבי האיזור בפרט גיבשה הנהלת האיגוד דרכי פעולה שתכליתן מניעת כל מפגע סביבתי שעשוי להיווצר כתוצאה מפעילות המטמנה, לרבות היווצרות ריחות לא נעימים ואבק.

על מנת לנטרל את השפעת הריחות במטמנה מקפיד האיגוד על כיסוי יסודי של כלל הפסולת המוטמנת באתר, בד בבד להפסקה מוחלטת של הטמנת פסדים (פגרי בעלי חיים) אשר הדיפו ריח רע, כשכל העת עומלים ראשי האיגוד יחד עם המומחים בתחום על מציאת טכנולוגיות נוספות שיסייעו בהקטנת מפגע הריחות לחלוטין. באשר להיווצרות אבק, הרי שלאורך השנים ניסח האיגוד תקנות אשר מחייבות את כלל קבלני הביצוע אשר עובדים תחתיו. ולפיהם מחויב כל קבלן בהרטבת העפר בטרם הטמנתו.

אנו מאמינים כי אתר תאנים שייך לתושבים ומחויב לשרת אותם בצורה הטובה ביותר. האתר אינו רק מקום להטמנת פסולת – אנו דואגים כי פעילות ההטמנה תתבצע בצורה שתפחית למינימום האפשרי את הפגיעה באיכות חייהם של התושבים מחד ואת הפגיעה בטבע ובסביבה הייחודית לאיזור מאידך. יחד עם זאת, השאיפה לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בטבע ותוך שמירה על איכות הסביבה הביאה אותנו להבנה כי עלינו לפעול להקמתו של פארק מיחזור חדש ומתקדם, המיישם את הטכנולוגיות המתקדמות, הירוקות והידידותיות לסביבה ולאדם.

צור עימנו קשר

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement