הכי נקי שיש – פארק המיחזור החדש

  אודות פארק המיחזור עמיעד

על רקע המגמה העולמית המאפיינת את העשורים האחרונים, שמקפידה לראות בפסולת משאב שניתן לבצע בו שימוש חוזר, ולצד ההבנה הגוברת אודות הצורך לצמצם את הפגיעה בטבע ובסביבה, פועל איגוד ערים לפסולת מוצקה אזור גליל מזרחי וגולן מזה כעשור על מציאתו של פתרון סביבתי מתקדם לטיפול בפסולת שמייצרים תושבי הצפון, למען השמירה על איכות הסביבה ורמת החיים הגבוהה של תושבי האיזור.

לאחר תהליך מחשבתי יסודי ומעמיק שכלל התייעצויות עם מיטב המומחים בתחום, וצפייה במודלים דומים מרחבי העולם, התקבלה ההחלטה על הקמתו של פארק מיון ומיחזור חדיש ומתקדם מסוגו.

קרא עוד
image for about

שאלות ותשובות

היכן עתיד לקום פארק המיחזור?

לאחר תהליך מחשבתי יסודי ומעמיק שנערך תוך שיתוף פעולה מלא בין הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה ומומחים מטעם ארגוני הסביבה, ובו נשקלו כלל ההיבטים הסביבתיים והחברתיים הוחלט על הקמת פארק המיחזור בסמוך למחצבת עמיעד.

מה יכלול הפארק?

מתקן למיון והפרדת הפסולת, מתקן לייצור קומפוסט כשלצדם יוקם מרכז לחינוך סביבתי. מרכז זה יסייע לקבוצות ילדים ונוער ולמטיילים ללמוד ולהעמיק בנושא הסכנה הטמונה בגידול בפסולת לעתיד העולם בו אנו חיים, ללמוד על הצורך בהקטנת כמויות הפסולת וכן על הדרכים לטיפול בה.

האם הפארק ייפגע בתוואי הנוף הגלילי?

לא! פארק המיחזור יהיה מבנה מעוצב אדריכלית שישתלב בתוואי הנוף הייחודי לאזור. בסביבת הפארק אף יבוצעו נטיעות עצים שיטשטשו את השפעתו על הנוף הגלילי הנשקף מכיוון הכביש.

איך מבטיחים שלא יהיו ריחות ומפגעים?

פארק המיחזור ייבנה בהתאם למודלים דומים שכבר פועלים ברחבי העולם, בפאתי ערים ובסמוך לשכונות מגורים. המפעל תוכנן כך שיעמוד בתקנים ובסטנדרטים הבינלאומיים המחמירים ביותר, תוך הקפדה על הנחיות המשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לטיפול בפסולת במתקנים סגורים, כך שאין כל חשש מהיווצרותם של מפגעים סביבתיים.

ומה בנוגע לתשטיפים? (נוזלי הפסולת)

כל המתקנים בהם תטופל הפסולת הגולמית באתר הינם מתקנים סגורים או משטחים אטומים ומנוקזים וכל התשטיפים שייווצרו בתחום האתר ינוקזו למערכת ייעודית מתקדמת לאיסוף תשטיפים.

איך ננחיל ערכים סביבתיים גם לדורות הבאים?

בפארק המיחזור עתיד לקום מרכז לחינוך סביבתי שיעסוק בחינוך ובהסברה בנושא הטיפול בפסולת והשמירה על איכות הסביבה וזאת כחלק מתפישת האיגוד שמבקש להנחיל ערכים סביבתיים כדרך חיים גם לדורות הבאים.

איך נשמור על הסביבה

image for protect image for protect1

הקמת פארק המיחזור כללה מחקרים רבים כמו גם תהליך מחשבתי יסודי ומעמיק שנערך תוך שיתוף פעולה מלא בין הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה ומומחים מטעם ארגוני הסביבה, ובו נשקלו כלל ההיבטים הסביבתיים והחברתיים.
המבנה המרכזי בפארק יהיה מבנה מעוצב אדריכלית שישתלב בתוואי הנוף הייחודי לאזור. בסביבת הפארק אף יבוצעו נטיעות עצים שיטשטשו את השפעת הפארק על הנוף הנשקף מכיוון הכביש, כדי למנוע פגיעה בסביבה הירוקה.

קרא עוד

מתקני הפארק

מתקן המיון – מפרידים אשפה ומפחיתים את ההטמנה

פארק המיחזור עתיד להכיל בתוכו מתקן מיון והפרדת פסולת חדיש ומתקדם מסוגו שעתיד לקלוט 135 אלף טונות של פסולת סביבתית שתיאסף מהרשויות המקומיות. מתקן המיון וההפרדה יאפשר להפריד בין הפסולת היבשה לרטובה, ועל ידי כך נוכל לצמצם באופן ניכר את כמות הפסולת המועברת להטמנה. הפרדה ומיון הפסולת תאפשר לנו לנתב את הפסולת היבשה וברת המיחזור (קרטון, נייר, פלסטיק וכד’) למפעלי המיחזור הייעודיים לה.

קרא עוד
images for park recycle

קומפוסטר – מפסולת אורגנית לדשן איכותי ומשובח

לצד מתקן המיון והמיחזור עתיד לפעול בפארק החדש גם מתקן לייצור קומפוסט איכותי לחקלאות. מתקן הקומפוסטר שיתפרש על פני 10,000 מ”ר ושעתיד לקום בפארק, צפוי לקלוט כ-60,000 טונות של פסולת אורגנית מדי שנה. הטיפול בפסולת האורגנית יבוצע בתהליך קומפוסטציה במתקן סגור המאפשר בקרת תנאים סביבתיים ויכולת לספק תנאים מיטביים לפעילות המיקרוביאלית, קיצור משך תהליך הקומפוסטציה וכמובן שליטה מלאה בפליטת מפגעי ריח פוטנציאליים.

קרא עוד
images for park recycle

שאיבת ביוגז - הופכים את גז המטמנות למשאב

שכבות הפסולת בבורות ההטמנה מכילות פסולת אורגנית שמתפרקת במהלך הזמן בתנאי חוסר-חמצן. עקב כך נוצרים מצבורים של גז מתאן ופחמן דו-חמצני. תערובת זו מכונה ‘ביוגז’. הביוגז היא אמנם תערובת גזים דליקה שמהווה גורם משמעותי להתחממות הגלובלית ושינויי אקלים, אך ניתן גם לנצל את גז המתאן שנמצא בתערובת ה”ביוגז” כחומר בעירה שישמש להפקת אנרגיה.

קרא עוד
images for park recycle

הדמייה

חינוך לטיפול בפסולת

אנו באיגוד ערים לפסולת מוצקה אזור גליל מזרחי וגולן רואים עצמנו כחלק מהקהילה בה אנו מתקיימים. כחלק מתפיסה זו, אנו מאמינים כי הטיפול הנכון ביותר לפסולת הוא חינוך ומניעה ועל כן פארק המיון והמיחזור עתיד לכלול בתוכו זרוע חינוכית שתעסוק בחינוך והסברה בנושאי פסולת, טיפול בפסולת והשפעות תרבות הצריכה.

המרכז לחינוך לטיפול בפסולת ישאף להעניק למבקרים תחושת אחריות אישית וליצור מחויבות ציבורית לתיקון חברתי וסביבתי והתנהלות נכונה ובריאה יותר עם אשפה. אנו שואפים להטמיע ערכים ולספק מידע עדכני ותפיסות מתקדמות למען שמירה על הסביבה והפחתת הצריכה.

הסיורים בפארק יכללו ביקור בכל מפעלי הפארק למען המחשת הצורך בהפחתת הצריכה והשמירה על כדור הארץ, כמו גם למידה משמעותית על כמויות הפסולת הניתנות למניעה מוקדמת על ידי שינוי קל בהרגלי הצריכה.

אנו נפעיל סיורים לימודיים חווייתיים לתלמידי מערכת החינוך וכמובן נאפשר ביקורים לקהל הרחב.

צור עימנו קשר

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement